Vissza

Összehasonlított termékek

Ezek a legfontosabb vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek a szervezeted számára

Csakúgy, mint a fehérjék, a szénhidrátok és az étkezési zsír, a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek is elengedhetetlenek a szervezetünk megfelelő működéséhez és egészségünk fenntartásához.

Ezek a legfontosabb vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek a szervezeted számára
Ezek a legfontosabb vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek a szervezeted számára


Ideális esetben a különböző élelmiszerek megfelelő mértékű bevitelével fedezni lehet ezeket, Bizonyos egészségi állapotok, hiánybetegségek fennállása esetén azonban szükség lehet étrend-kiegészítő készítmények szedésére ahhoz, hogy a szervezet hozzájusson a szükséges mikrotápanyagokhoz. Hasonló a helyzet akkor is, ha valaki sokat sportol, a nagyobb fizikai terhelés ugyanis 10-20 százalékkal is megnövelheti a magnézium- és kalciumszükségletet.

Egészségi állapotától függetlenül évente egyszer mindenkinek ajánlott egy átfogó orvosi vizsgálaton részt vennie, hogy fény derülhessen az esetleges vitamin-, ásványianyag vagy nyomelemhiányra. Sokszor ugyanis hosszú időn át tünetmentes lehet egy-egy hiánybetegség, ám minél tartósabb az állapot, annál súlyosabb problémákat okozhat.
Ha speciális étrenden élsz, akkor van rá esély, hogy táplálkozással nem tudod teljes mértékben pótolni a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket, ezért mindenképpen konzultálj a kezelőorvosoddal és egy dietetikussal, aki személyre szabott étrendet állít össze neked. Összegyűjtöttünk néhány mikrotápanyagot, amelyek nélkülözhetetlenek a vitalitás fenntartása érdekében.

A-vitamin

Az A -vitamin, más néven béta-karotin biztosítja a szív, a tüdő, a máj és más szervek megfelelő működését, emellett fontos a reproduktív funkció, látás és az immunrendszeri egészsége szempontjából.
A-vitamint nagy mennyiségben a marhahús, lazac, brokkoli, a sárgarépa, a tök, a zöld leveles zöldségek, a sárgadinnye, a sárgabarack, a mangó, a tejtermékek és a dúsított gabonafélék tartalmaznak.

B-vitamin

A B-vitamin egy gyűjtőfogalom, amely a következő esszenciális vitaminokat foglalja magába: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantoténsav), B6 ​​(piridoxin), B7 (biotin), B9 (folsav) és B12 (kobalamin).
Ezek mind szerepet játszanak a szénhidrátok, zsírok és fehérjék energiává alakításában, emellett B-vitamin nélkülözhetetlen sejtjeink növekedéséhez, fejlődéséhez fejlődéséhez, növekedéséhez és megfelelő működéséhez.
Az átlagosnál több B-vitaminra lehet szüksége az időseknek, a gasztrointesztinális műtéten átesetteknek, a gyomor-bélrendszeri rendellenességgel küzdőknek, a várandós és szoptató nőknek (nekik különösen folsavra), az alkoholt fogyasztóknak, a vészes vérszegénységben szenvedőknek, valamint a vegán vagy vegetáriánus étrenden élőknek. Felmérések szerint B12-vitamin-hiány az emberek 15 százalékát érinti.

B-vitamint elsősorban húsból, belsőségekből, baromfiból, halból, tojásból, hüvelyesekből, magvakból, diófélékből, teljes kiőrlésű gabonából, valamint dúsított gabonafélékből, kenyerekből és tésztákból nyerhetsz.

C-vitamin

Az aszkorbinsav néven is ismert C-vitamin erősíti az immunrendszer erősítése mellett növeli a vas felszívódását a növényi eredetű élelmiszerekből és kiegészítőkből, a kollagén előállításának fokozása révén pedig segíti a sebgyógyulást.
Antioxidáns lévén a C-vitamin megvédi sejtjeinket a szabad gyököktől, ezért például azoknak, akik dohányoznak, napi 35 mg-mal több C-vitaminra van szükségük, mint a nemdohányzóknak annak érdekében, hogy a szervezetük helyreállítsa a dohányfüstben lévő szabadgyökök által okozott sejtkárosodást.
A C-vitamint citrusfélékből, kiviből, paprikából, eperből, sárgadinnyéből, brokkoliból, kelbimbóból, paradicsomból, paradicsomléből és héjában sült burgonyából (így megmarad folát, B6 és C-vitamin-tartalma) viheted be.

D-vitamin

A „napfényvitaminként” is emlegetett D-vitamin a kalcium felszívódásának elősegítésével a csontok erősítésében játszik fontos szerepet, emellett fokozza az immunrendszer működését. Azoknak, akik éghajlati viszonyok, munkahelyi körülmények miatt vagy egyéb okokból nincsenek kitéve elegendő napfénynek, valamint az emésztési- és felszívódási zavarral (pl. Crohn-betegség vagy cöliákia) küzdőknek szükséges étrend-kiegészítő formájában is fogyasztani D-vitamin. Ennek oka, hogy a szervezetünkbe jutó D -vitamin nagy része bőrünkön keresztül szívódik fel a napfényből, és nem sok élelmiszerben található meg természetes formában.

A D-vitamint kisebb-nagyobb mennyiségben tartalmazó ételek közé tartozik a lazac, a tonhal, a makréla, a marhahús, a tojássárgája, a gomba, valamint a dúsított tej, dió- és mandulatej, valamint a gabonafélék.

E-vitamin

Az megvédi sejtjeinket a szabad gyököktől, erősíti immunrendszerünket és segít megelőzni a vérrögképződést.
E-vitaminban gazdag élelmiszer a napraforgó-, a pórsáfrány- és a búzacsíraolaj, a napraforgómag, a mandula, a földimogyoró, a spenót, a svájci mángold, az avokádóból és a kanadai sütőtök.

K-vitamin

A K-vitaminra, mely a véralvadás és az egészséges csontok szempontjából szintén nélkülözhetetlen makrotápanyag, emésztési és felszívódási zavar esetén van szükség nagyobb dózisban, valamint akkor, ha valaki gyomorszűkítő műtéten esett át.

K-vitamint elsősorban spenótból, kelkáposztából, salátából, brokkoliból, szójababból, áfonyából, fügéből, húsból, sajtból, tojásból és növényi olajokból nyerhetsz.

Kalcium

A testünkben található kalciumnak nagyjából 99 százaléka a csontok és a fogak építőköve, a maradék 1 százalék pedig a vérben, az izmokban és az intracelluláris folyadéktérben számos anyagcsere-, neurológiai és izomfunkció kritikus részét képezi. A posztmenopauzás nőknek (akiknél fokozott a csontritkulás kockázata) és azoknak, akik nem fogyasztanak tejtermékeket, étrend-kiegészítő formájában pótolniuk kell azt a fontos ásványi anyagot.

A legfontosabb kalciumforrások a tejtermékek (tej, sajt, joghurt), a dúsított növényi tejek (mandula-, szója- és rizstej), a dúsított gyümölcslevek, a csontos szardínia, a kalciummal készült tofu, a kelkáposzta és a brokkoli.

Vas

Ez a nyomelem elengedhetetlen része a vörösvértestek, különösen a hemoglobin termelésének, mely az oxigén és a széndioxid szállításáért felel a szervezetünkben.
A vegetáriánusoknak azért kell majdnem kétszer annyi vasat fogyasztaniuk, mint a húsevőknek, mert a növényi tápanyagokból származó vas nem szívódik fel olyan könnyen, mint az állati eredetű élelmiszerekből kinyert vas.
A várandós nőknek és a vashiányos vérszegénységben szenvedőknek is szükségük lehet vastartalmú étrend-kiegészítőkre.
A legtöbb vas a vörös húsban, a májban, a tenger gyümölcseiben, a lencsében, a babfélékben, a tofuban, a kesudióban és a brokkoliban található.

Magnézium

A magnézium, mely a negyedik legnagyobb mennyiségben megtalálható ásványi anyag az emberi szervezetben, több mint 300 enzim működésében játszik kulcsszerepet. Olyan enzimekről van szó, amelyek az izom- és idegműködést, a szívritmust, az oxigénfelvételt és a glükóztermelést szabályozzák, ezért különösen fontos a megfelelő magnéziumbevitel a sportolók, valamint a cukorbetegek és az idősek számára. 

Mandula, spenót, kesudió, földimogyoró, bab, burgonya, barna rizs, tejtermékek,  csirkehús, marhahús, zab, brokkoli – ezek mind remek magnéziumforrások, így ami a vegán sporttáplálkozás nagy kérdéseit illeti, bőven van választék a magnéziumban gazdag növényi élelmiszerekből is.

Cink

A cink elengedhetetlen a normális növekedéshez és fejlődéshez a terhesség és a gyermekkor során, és szintén kiemelkedő szerepe van az immunrendszer erősítésében (ugyanakkor csökkenti a réz felszívódását).
A vashoz hasonlóan a cinkre is igaz, hogy a növényi eredetű élelmiszerekben található cink nehezebben szívódik fel, mint a húsfélékben található cink, a vegetáriánusoknak ezért szükséges emelt mennyiségben bevinni ezt az ásványi anyagot. 
A legjobb cinkforrások a vörös hús, a baromfihús, a tenger gyümölcsei (különösen az osztriga, a homár és a kagyló), a tejtermékek, a növények közül pedig a teljes kiőrlésű gabonák, a bab és a diófélék.

Megjegyzés

Fontos, hogy ne önállóan kísérletezz, hanem kérd szakember tanácsát, ugyanis néhány vitamin (pl. E-vitamin) nagy dózisban veszélyes lehet a szervezet számára, illetve negatívan befolyásolhat egy gyógyszeres kezelést – és az sem mindegy, hogy az egyes mikrotápanyagokat hogyan kombináljuk. A legjobb tehát, amit tehetsz, mielőtt bármit is változtatnál az étrendeden, az az, hogy alaposan tájékozódsz és egyeztetsz az orvosoddal.

Hasonló termék


Hasonló cikkek

Iratkozz fel és sosem maradsz le!
Akciós hírlevél